ویروس چیست ؟

ویروس چیست ؟
یکشنبه, 04 دی 776 21:18 برای نظر دادن اولین باش!
ویروس کامپیوتری چیست ؟

ویروس کامپیوتری، بسیار شبیه یک ویروس آنفلوانزا  طراحی شده است، تا از میزبان به عنوان ابزار جهت انتقال و تکثیر به میزبان دیگر استفاده نمایید. به طور مشابه، همانطور که ویروس های آنفلوانزا بدون سلول میزبان تولید مثل نمی کنند، ویروس های کامپیوتری نمی توانند بدون برنامه ریزی مانند فایل یا سند پخش و شوند.

چگونه یک ویروس کامپیوتری حمله می کند؟

هنگامی که یک ویروس به طور موفقیت آمیز به یک برنامه، فایل یا سند متصل شود، ویروس به حالت غیرفعال در می آید تا شرایط باعث شود کامپیوتر یا کاربر آن را اجرا کند. برای اینکه ویروس کامپیوتر شما را آلوده کند، شما باید برنامه آلوده را اجرا کنید، که به نوبه خود باعث می شود کد ویروس اجرا شود. هنگامی که ویروس کامپیوتر شما را آلوده می کند، می تواند کامپیوتر های دیگر را در همان شبکه آلوده کند. سرقت گذرواژهها یا داده ها، ورود به سیستم ها، نابود کردن فایلها،  ارسال هرزنامه به مخاطبین ایمیل شما و حتی مصرف بیش از حد منابع سیستم، این اتفاقات فقط برخی از مواردی است که ویرانگر و مضر است که ویروس میتواند انجام دهد. ویروس ها می توانند اثرات عمیق و مضرتری داشته باشند. این شامل پاک کردن داده ها یا ایجاد آسیب دائمی به هارد دیسک می شود. بدتر از این، بعضی از ویروس ها با در نظر گرفتن سود مالی طراحی شده اند.

چگونه ویروس های کامپیوتری گسترش می یابند؟

در جهانی زندگی میکنیم که تمامی کاربران بوسیله سیستم ها و موبایل های هوشمند دائما متصل هستند، هکرها  یک ویروس کامپیوتری را به راحتی می توانند انتقال دهند از راه های مختلف به شرح زیر

ایمیل

پیام های متنی

دانلود فایل های اینترنتی

لینک های کلاهبرداری

رسانه های اجتماعی

اتصال USB

اشتراک گذاری فایلهای شخصی

 برای جلوگیری از تماس با ویروس، مهم است که هنگام مرور وب، دانلود فایل ها و باز کردن لینک ها یا پیوست ها، احتیاط کنید. برای کمک به ایمن بودن، هرگز متن یا پیوست های ایمیل را که انتظار نداشته اید  و یا فایل هایی از وب سایت هایی که اعتماد ندارید را دانلود نکنید.

علائم یک ویروس کامپیوتری چیست؟

حمله ویروس کامپیوتری می تواند انواع علائم ایجاد کند. در اینجا برخی از آنها عبارتند از:

پنجره های که بصورت مکرر بر روی مرورگر باز می شوند به اصطلاح پاپ آپ  ممکن است شما را تشویق به بازدید از سایت های غیر معمول کند. یا ممکن است شما را برای دانلود نرم افزارهای ضد ویروسی یا سایر نرم افزارها راهنمایی کنند.

ایمیل های که از حساب ایمیل شما ارسال می شوند. یک هکر ممکن است کنترل حساب شما را داشته باشد یا از یک رایانه آلوده دیگر به نام شما ایمیل ارسال کند.

ریستارت شدن مکرر سیستم می تواند آسیب جدی بر روی هارد دیسک ایجاد کند. همچنین ممکن است مانع ورود کاربر به دستگاه شود.

عملکرد کامپیوتر بصورت غیرعادی آهسته می شود. تغییر ناگهانی سرعت پردازش می تواند نشان دهد که کامپیوتر شما یک ویروس دارد.

برنامه های ناشناخته که هنگام راه اندازی رایانه شما راه اندازی می شوند.

فعالیت های غیر معمول مانند تغییر رمز عبور. این می تواند مانع ورود شما به کامپیوتر شما شود.

تغییر نام فایل ها بر روی هارد دیسک

پنهان شدن فایل ها به هنگام وارد شدن کاربر به سیستم

جلوگیری از عملکرد منطقی نرم افزار ها

انواع مختلف ویروس های کامپیوتری چیست؟

  1. ویروس Boot sector
این نوع ویروس می تواند هنگام بوت شدن کامپیوتر شما کنترل شود. یکی از راه های آن می تواند گسترش دادن با اتصال یک درایو USB آلوده به کامپیوتر شما باشد.

  1. ویروس اسکریپت وب
این نوع ویروس از کد مرورگرهای وب و صفحات وب استفاده می کند. اگر شما به یک صفحه وب دسترسی پیدا کنید، ویروس می تواند کامپیوتر شما را آلوده کند.

  1. hijacker مرورگر
این نوع ویروس "hijacks" برخی از توابع مرورگر وب، و شما ممکن است به طور خودکار به وب سایت های ناخواسته هدایت می شود.

  1. ویروس مهاجم
این یک اصطلاح عمومی برای هر ویروس است که خود را در حافظه سیستم کامپیوتری وارد می کند. یک ویروس مهاجم می تواند هر زمان که یک سیستم عامل بار می کند اجرا شود.

  1. ویروس اقدام مستقیم
این نوع ویروس هنگام اجرای فایل حاوی یک ویروس به کار می رود. در غير اين صورت، باقی مانده است.

  1. ویروس پلیمورفیک
یک ویروس چند مورفی هر بار که فایل آلوده اجرا می شود، کد آن را تغییر می دهد. این کار برای جلوگیری از برنامه های آنتی ویروس انجام می شود.

  1. ویروس فایل infector
این ویروس رایج کد مخرب را به فایل های اجرایی وارد می کند - فایل هایی که برای انجام وظایف یا عملیات خاص در یک سیستم استفاده می شوند.

  1. ویروس چند طرفه
این نوع ویروس به روش های مختلف آلوده و گسترش می یابد. این می تواند هر دو فایل برنامه و بخش های سیستم را آلوده کند.

  1. ویروس ماکرو
ویروس های ماکرو در همان زبان ماکروی مورد استفاده برای برنامه های کاربردی نرم افزار نوشته می شوند. وقتی یک سند آلوده را باز کنید، اغلب از طریق پیوست های ایمیل گسترش می یابد، چنین ویروس ها گسترش می یابد.
Prev
درباره نویسنده
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.